ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноГласовеИзбориМненияНовини

До петък ще има решение по казуса с археологията под Бетонния мост

Георги Георгиев, кандидат за народен представител от ПП ГЕРБ

Поехте ангажимент да настоявате за бързо приключване на процедурата по съгласуване на проекта за археологията под Бетонния мост пред жп-превозвачите и гражданите? Има ли развитие по горещата тема от тази седмица след вашето обещание?

Накратко да припомня проблема. Влаковете обикалят около 40 минути около Пловдив, минавайки през три прелеза и затруднявайки допълнително трафика в голяма част от града, защото между институциите сравнително бавно пътува една документация. Трябва да се съберат едни подписи от хората, отговарящи за опазването на културното наследство. След нашия ангажимент развитие има, а решение, живот и здраве, ще има до петък. Три дни мисля, че е достатъчно време, за да се свърши работа. Намесихме се още миналия ден, веднага след срещата в Пловдив- няколко разговора с Министерството на културата, с всички организации по веригата. Резултатът очакваме да бъде на лице до няколко дни. Всички са се взели в ръце- от транспортното министерство, през НКЖИ до Министерството на културата и министъра на културата, който оказа пълно съдействие и има поет ангажимент от страна на институцията. Действително добре е, че този въпрос беше поставен, за да може да се търси решение. Ако само се чака с писма, ще бъдем като в онази картина на Иля Репин „Запорожци пишат писмо до Султана”, макар че там контекстът е друг.

Да, но трябва ли да се случва нещата по този начин- да се налага един цял бранш и голяма група от хора да надигнат глас и да се канят да протестират заради забавянето на важен обществен казус, който трябва да бъде разрешен възможно най-бързо от институциите, които би следвало да си комуникират и да работят в полза на същите тези хора? Нещо трябва да се реорганизира в цялата система, нали?

На първо място е нужна политическа стабилност, а на второ са институционални решения. Ако има политическа стабилност и държавата спре да бъде в режим на свободно падане, да е ясно кой кара влака и поименно да търсим отговорност за това, че този влак обикаля край Пловдив, вместо да минава през града, ще се случват нещата. И по конкретния казус например, да има децентрализация на НИНКН, специално по отношение на Пловдив, Велико Търново, Варна и др. Ние сме предвидили в няколко областни центрове да има териториални звена, на които да се даде компетентност, а не да се налага от Пловдив до София да пътува един месец една преписка, после един месец да се премести от бюро на бюро, след което да се върне в Пловдив след три месеца. Пловдивчани и всички граждани заслужават по-бързо и адекватно отношение от страна на държавата. Това не е обещание за панацея, не е обещание, че всякога всичко ще се случва по мед и масло, но е решение. И не може държавата постоянно да бъде на самотек. Трябва поне елементарни неща като съгласуване по огромен важен инфраструктурен проект да не се налага да се превръща в проблем на целия град, а да се предлагат решения за целия град.

Решения винаги търси и бизнесът. Нужен му е добрият пример. Подчертавам го, тъй като вчера имахте среща със сдружение „Бизнесът за Пловдив”…

Ами ще дам пример за добрият пример само от съвсем скоро от Пловдив. Става въпрос за завод на „Шнайдер Електрик” и нова инвестиция за 100 милиона лева в Тракия икономическа зона край града. По него вече бе започнала работата, когато те се обърнаха към мен с проблем с това, че завод се прави, но канализация нямо до него. Той е завод в полето. Имаше и други такива примери в Тракия икономическа зона. Ние, пловдивските депутати от ГЕРБ, направихме пътека до кабинета на министър-председателя Главчев, включително клипове снимахме на място, медиите сигнализирахме. Така че след няколко седмици натиск, държавата прехвърли собствеността на съществуваща инфраструктура от Напоителни системи на Община Марица, така че тази инфраструктура отново остава в публична институция. Имаше и осигурено финансиране по стари договори, за да може освен завод да имаме и канал, който да направи завода работещ. Говорим за 100 работни места за високо квалифицирани инженери, технически специалисти. Това е модерният патриотизъм- не да казваме останете в родния край, защото е тук е хубаво, а защото освен, че е хубаво има по-добра алтернатива от това да се мигрира в други градове или чужбина. Задачата на държавата преди всичко е да не пречи на бизнеса, на първо място, а на второ място да ускорява пътя на развитие. Това не е толкова сложно, не е висша математика, за да се случва. Може с адекватни, отговорни представители в институциите.

И самите те, институциите, да имат комуникация помежду си, тъй като много често това не се случва. Къде е ролята на една политическа сила в това, как да направи така, че институциите да комуникират?

Мисля, че миналия ден го показахме на терен- поехме ангажимент до края на седмицата  казусът с археологията в жп-трасето под Бетонния мост да бъде решен. Политическите сили са затова- да носят политическа отговорност. Поради това се явяваме на избори- хората знаят, че трябва да изберат някой, който да свърши работа. От тук и тезата за анонимния, неизвестен, нов, външен премиер, за който никой никога не е гласувал, да бъде натоварен с доверието, което хората гласуват на партиите, ми се струва абсурдна. Затова ясно лидерство, ценности, екип и хора. Държавата се прави с хора- не е авторска мисъл, чел съм някъде. Но наистина държавата се прави с хора. И колкото повече читави хора участват в политическия живот, толкова повече от тях ще са част от държавното управление, до момента, в който уморени, обезверени или след много заслуги решат, че отново се връщат в друг сектор. Истината е обаче, че на 27 октомври имаме много важен избор, след като шест пъти не стана, седмият да ни провърви. Ние подхождаме към тези избори с изключителна отговорност, с ясното разбиране, че ни е необходимо повече смирение, повече отговорност и търсене на диалог с другите. Толкова камъни хвърлихме едни по други през последните месеци и години, че да ги бяхме използвали за градеж Околовръстното на Пловдив щяхме да построим.  

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

Един коментар

  1. Сега е момента, екипът на сайта, да организира една блиц анкета, по темата. С примерни въпроси: Предвид „откритата археология“, в района на Бетонен мост – как мислите, кое ще отпадне? Възможни отговори:
    1. Автомобилното движение
    2. Влаковете
    3. И двете
    Срок за отговори – до петък( според статията). Награди – скромна консумация, в някой от рекламираните заведения (капански)

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина